Toto nádherné město se nachází ve Francii a je to její druhé nejnavštěvovanější místo, hned po Paříži. Pokud jste o Mont-Saint-Michel ještě neslyšeli, pak byste měli číst dále a dozvědět se o tomto odlehlém ostrovním městě vše potřebné a zajímavé.
Faktografické údaje
Mont-Saint-Michel se vyslovuje: „mon sen mišel“ a česky to znamená Hora sv. Michaela. Je to žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov, který je náspem od roku 1879 spojený s Francií jako takovou, přesněji s regionem Dolní Normandie, nacházejícím se na severozápadě Francie. Ostrov má rozlohu necelý kilometr čtverečný a počet jeho obyvatel je 41. Navzdory jeho maličkosti a částečné odlehlosti ho ročně navštíví přes milion turistů.
Odliv a příliv
Rozdíl mezi odlivem a přílivem je 15m, což je největší rozdíl v celé Evropě. Dříve to znamenalo, že s přílivem cesta k ostrovu mizela pod hladinou moře. Dnes už je ale postavena cesta, která je přístupná ve dne i v noci. S odlivem mořská hladina ustupuje až do vzdálenosti 15-20km od pobřeží a odhaluje tak mořské dno. Toto dno je tvořeno „tekutými písky“ takže není dvakrát bezpečné po odhaleném mořském dně chodit.
Unesco
I v tak malém a odlehlém městě jako je Saint-Michel je množství historických památek, jako například klášterní kostel pocházející z 11.-16. století, gotické klášterní budovy a opevnění z 13.-15. století. Ostrov včetně kláštera a celého zálivu o rozloze 6,560ha jsou od roku 1979 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.
Co lze vidět
Ve městě je množství obchůdků se suvenýry, kde se prodávají tradiční šperky, nádherné pohledy a další upomínkové předměty. Budete mít možnost zakoupit si i francouzské sýry, kterým se žádné jiné nevyrovnají, dále pak tradiční francouzská vína a calvados.
Rozhodně je dobré zaplatit si vstup do kláštera, který je prostě impozantní. Projdete kolem sochy obrovského orla v „kleci“ a z každého koutu budete moci obdivovat, jak modré moře splývá s blankytným nebem.
Pohostinství
V Mont-Sain-Michel se můžete dokonce i ubytovat. Nejvyhlášenějším hotelem je Mére Poullard, kde připravují tradiční palačinky přímo před Vašima očima. Zajdete-li do některé z restaurací neměla by Vás překvapit široká nabídka mořských plodů a mušlí. Nezapomínejte na to, že jste u moře a že vše bude čerstvé.
V Saint-Michel hodování zakončuje káva, to znamená, že dáte-li si tento nápoj po nějakém jídlu, či sklence něčeho jiného, nečekejte, že Vám bude obsluha nabízet zákusky a další pokrmy. Kávou tu jasně dáváte najevo, že se už moc dlouho nezdržíte.
Půlnoční tma
Pokud se budete chtít vydat na půlnoční či dokonce popůlnoční procházku po městě, které by v tento čas mohlo být prázdnější, neboť všichni turisté, kteří nebudou na Saint-Michel ubytovaní budou už dávno z města pryč, nezapomeňte si baterku. Odbytím půlnoci totiž městské pouliční osvětlení zhasíná.
Něco málo z historie
Doba Keltů
Tento výrazný ostrov byl znám už Keltům, kteří ho považovali za jeden z mořských hrobů, kam odcházely duše zemřelých. Roku 709 byla na ostrově postavena modlitební kaple na popud zjevení sv. Michaela biskupu Aubertovi. V tomto zjevení mu prý sv. Michael přikázal onu již zmíněnou kapli postavit, a tak se o rok později stalo.
Opatství
Roku 966 byla kaple předána Richardem I. Vévodou z Normandie benediktinům, kteří tu ještě téhož roku zřídili opatství, které se stalo významným poutním místem, a dokonce jedním z center vzdělanosti v západní Evropě.
Stoletá válka
Hora sloužila také jako pevnost pro vojáky, kteří sloužili králi a byli k dispozici i opatství, už od 11. století. Mont-Saint-Michel bylo během dob stoleté války mezi Francií a Anglií třikrát neúspěšně dobýváno. I přes to, že „horské“ město vytrvalo začal klášter finančně upadat a s tím klesalo i jeho mocenské postavení.
Vězení
Mont-Saint-Michel bylo i vězením, stalo se tak za časů Francouzské revoluce. Během této doby bylo opatství zrušeno. Vězení bylo zrušeno až o 11 let později, tedy roku 1863, kdy tlak veřejnosti zvítězil a město bylo prohlášeno za národní památku.
Řád Benediktinů
Benediktinům bylo symbolicky navráceno až roku 1966, což bylo tisící výročí jejich existence. V opatství žila benediktinská komunita až do roku 2001. Od toho roku je opatství majetkem státu a o jeho údržbu a správu pečuje Národní centrum historických památek a prostor.
✅ Klady
– Nezapomenutelný zážitek, který se Vám opravdu zapíše do paměti, tím spíše, vyjde-li Vám krásné počasí
– Prohlídka kláštera není nijak drahá a díky vstupu se dostanete na ta nejkrásnější místa v Mont-Sain-Michel
– Ubytování se přímo na ostrově je opravdu romantickou záležitostí
❌ Zápory
– Při návštěvě města počítejte s velkým množstvím turistů, kteří dostali stejný nápad jako Vy
– Ubytování v Mont-Sain-Michel může být obsazeno dlouho před termínem Vaší plánované návštěvy
Aktuální počasí: Mont-Saint-Michel
po | út | st | čt | pá | so |
+13° | +12° | +12° | +12° | +12° | +11° |
+8° | +7° | +7° | +8° | +7° | +9° |
Mapa: Mont-Saint-Michel
👉 Sledujte nás také na Instagramu nebo Facebooku a nic zajímavého Vám už neunikne.
Pokud se Vám článek líbil a našli jste u nás potřebné informace, tipy nebo inspiraci, budeme moc rádi, když nás podpoříte a koupíte nám virtuální kafíčko!
Komentuj